Kuchnia zaraz po sypialni jest najważniejszym pomieszczeniem funkcjonalnym w domu. To właśnie tutaj przygotowujemy jedzenie dla siebie i dla swoich bliskich, a także spędzamy z nimi czas, wspólnie jedząc. Dlatego warto zadbać o dobre wyposażenie w kuchni, aby była ona funkcjonalna i zapewniała nam komfort gotowania. Jeśli właśnie projektujesz lub urządzasz kuchnie i chcesz, aby była ona dobrze wyposażona, koniecznie przeczytaj naszą publikację.

Bez odpowiednich mebli ani rusz

Myśląc o wyposażeniu, tak naprawdę musimy pomyśleć o sprzęcie AGD, odpowiednim oświetleniu, armaturze sanitarnej czy o wykończeniu podłóg i ścian w naszej kuchni. W naszym artykule skupimy się jednak na najważniejszym aspekcie – wyborze mebli. W przypadku gdy mamy pewne oczekiwania i nie wyobrażamy sobie pewnych elementów, warto przyjąć trudniejszy sposób wyposażania kuchni, kupując na przykład korpusy w sklepie meblowym, natomiast fronty zamawiając u prywatnego stolarza. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo firm oferujących zintegrowane fronty, z systemami kuchennymi znanych producentów. 

Wachlarz możliwości jest naprawdę spory, tak więc bez względu na trendy modowe każdy jest w stanie stworzyć swoją kuchnię marzeń. Oprócz doboru frontów ważnymi elementami są uchwyty, które powinny być dopasowane do stylu mebli. Wśród fachowców uchwyty są nazywane „biżuterią meblową”. To stwierdzenie jednak nie jest na wyrost, ponieważ te małe i niepozorne elementy potrafią finalnie zdecydować o stylu całej kuchni.

Szuflady oraz szafy w kuchni

Dobrze wyposażona kuchnia to taka, która szafki oraz szuflady zapewniają praktyczność i porządek. Jednak przy ich wyborze, należy uważać, aby nie przesadzić – tym samym, warto zastanowić się, ile szuflad i szaf będzie nam potrzebnych. Idąc za modą, świetnym rozwiązaniem są szuflady cargo. To systemy zapewniające pojemność oraz szybki dostęp do umieszczonej wewnątrz zawartości. System cargo jest realizowany również w wersjach narożnikowych. 

Decydując się na szuflady, należy dobrać również odpowiednią liczbę organizerów, czyli listew oddzielających naczynia czy urządzenia. Omawiając kwestię szuflad oraz szaf, należy wspomnieć, że ich układ warto przemyśleć już na samym etapie koncepcji naszej kuchni. Takie podejście zapewni optymalne zagospodarowanie pomieszczenia, nawet tego najbardziej ciasnego i nietypowego.

Strefa zmywania

Obowiązkowym elementem, który wyraźnie wyróżnia się w kuchni, jest zlewozmywak. Na rynku możemy wybrać systemy nakładane lub puszczane. Jeśli cenimy sobie łatwy montaż, powinniśmy wybrać pierwszą propozycję. Zlewy wpuszczane natomiast reprezentują klasyczną wersję, gdzie krawędź zlewu wystaję trochę ponad blat kuchenny. Wspomniany blat jest częścią integralną ze zlewem, dlatego warto przemyśleć własne potrzeby oraz gust. W przypadku chęci posiadania zlewu, który jest na równi z blatem, konieczne będzie jego frezowanie. Częścią składową jest również bateria kuchenna, a jej wybór powinien zależeć od koloru, wielkości, kształtu oraz systemu sterowania.

Akcesoria kuchenne oraz naczynia

Oprócz wyżej wymienionych elementów ważne są również przeróżne akcesoria, które służą nam do przygotowywania posiłków (garnki, patelnie oraz przybory kuchenne), serwowania potraw (talerze, sztućce oraz szklanki) czy przechowywania żywności (chlebaki, pojemniki czy organizery do przypraw). Wskazane naczynia kuchenne są przykładami, jednak bez większości z nich nasze gotowanie byłoby utrudnione.