Rodzynki są jednym z najpopularniejszych bakalii. Zawierają wiele składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Są to m.in. błonnik pokarmowy, żelazo i potas. Jakie właściwości prozdrowotne mają rodzynki? Dlaczego warto je jeść?
Jak powstają rodzynki?
Rodzynki to suszone bezpestkowe winogrona. Mogą być suszone w sposób naturalny (poukładane na tacach umieszczonych na słońcu) lub suszarkach komercyjnych. Do konserwacji rodzynek stosuje się olej lub dwutlenek siarki. W Polsce najbardziej popularne są rodzynki jumbo (bardzo duże) i sułtanki (bardzo słodkie).
Jakie składniki odżywcze mają rodzynki?
Do rodzynek (w przeciwieństwie do innych suszonych owoców) nie dodaje się w ogóle substancji słodzących, ponieważ zawierają bardzo dużo naturalnych cukrów (fruktozy). Są bogate w błonnik pokarmowy, żelazo, potas i inne ważne składniki mineralne. Nie zawierają cholesterolu ani innych tłuszczów. Nie mają glutenu. Niestety mimo tak wielu zalet rodzynki mają również jedną wadę – są bogate w węglowodany. Zawierają fruktozę.
Rodzynki są bogate w przeciwutleniacze zwane polifenolami, które zwalczają stres oksydacyjny będący przyczyną powstawania wolnych rodników przyczyniających się do powstawania wielu chorób m.in. nowotworów oraz demencji starczej.
Rodzynki zawierają komplet witamin z grupy B oraz wit C. Zestaw ten znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Dzięki temu skutecznie wspierają organizm w walce z wirusami.
Rodzynki – właściwości prozdrowotne
Rodzynki zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, dzięki temu przyspieszają persytaykę jelit i ułatwiają wypróżnianie. Dlatego zalecane są osobom cierpiącym na zaparcia lub inne problemy z układem pokarmowym. Błonnik jest również pomocny w usuwaniu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
Rodzynki pozytywnie wpływają na układ sercowo- naczyniowy dzięki dużej zawartości potasu. Zmniejsza ciśnienie krwi, a błonnik pokarmowy zawarty w rodzynkach obniża ich sztywność i przeciwdziała nadciśnieniu.