Kawa, choć owiana jest częściowo złą sławą, ze względu na obecność kofeiny dostarczana w odpowiednich ilościach, nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jest z pewnością nieodłącznym elementem codzienności większości ludzi na całym świecie. Jest ona poranną rutyną, sposobem na pobudzenie się podczas ciężkiego poranka, ulubionym ciepłym napojem lub urozmaiceniem spotkań towarzyskich podczas nudnego popołudnia. Po kawę sięgamy podczas chwil relaksu, w pracy, w domu, na wakacjach. Pija się ją na różne sposoby, w zależności od regionu, w jakim się znajdujemy, a latem przygotowana na zimno ochłodzi organizm i da ukojenie podczas upalnego dnia. Można zatem śmiało rzec, że kawa towarzyszy nam absolutnie wszędzie – a w akompaniamencie słodkiej przekąski jest swoistą ucztą dla podniebienia. Przepisy na pyszną kawę znajdziesz tutaj.
Kawa jako wyzwalacz serotoniny i nie tylko
Brzmi niewiarygodnie? To prawda! Badania naukowe wykazują, że po spożyciu kawy wzrasta poziom serotoniny i dopaminy, czyli substancji, które odpowiedzialne są za dobry nastrój i samopoczucie. Kto nie zna uczucia spełnienia po porannej kawie? Ciężko sobie wyobrazić poranek bez kubka tego aromatycznego napoju. Pozwala ona pobudzić się podczas trudnego poranka, a kofeina w niej zawarta zmniejszy uczucie senności i doda energii. Dodatkowo picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz poprawia jej natlenienie. Efektem tego jest lepsza wydolność fizyczna.
Trenujesz? Kawa jest dla Ciebie!
Okazuje się, że kawa świetnie sprawdzi się dla osób aktywnych fizycznie. Zwiększa ona wytrzymałość podczas aktywności fizycznej. Co więcej, ma ona korzystny wpływ na… zakwasy! Tak jest – zmniejsza ona prawdopodobieństwo ich wystąpienia lub zmniejsza odczuwanie ich do minimum. To kolejny dowód na dobrodziejstwa płynące ze spożywania kawy w odpowiednich ilościach. Wspomaga ona również procesy trawienne oraz tempo przemiany materii, co okaże się bardzo pomocne w procesie gubienia zbędnych kilogramów.
Kawa a substancje odżywcze
Pomimo wielu legend związanych ze szkodliwością kawy posiada ona wartości odżywcze. Niemożliwe? A jednak! Porcja kawy dostarcza nam składników mineralnych takich jak: magnes, potas czy mangan. Dodatkowo kawa jest źródeł witamin B2, B3 I B5, które biorą udział w ulepszaniu funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i polepszania procesów metabolicznych. Kawa zawiera również antyoksydanty, które są odpowiedzialne za ochronę naszego organizmu przed bakteriami czy wirusami oraz spowalniają reakcje utleniania w organizmie.
Kawa zmniejsza ryzyko występowania chorób
Udowodniono, że regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Zmniejsza również prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób nowotworowych. To kolejny dowód na to, że ma ona zbawienny wpływ na nasze funkcjonowanie. Jedne z badań potwierdzają również, że główny składnik kawy, czyli kofeina pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Parkinsona!