Miód typu manuka pochodzący z Nowej Zelandii to najzdrowszy miód spośród innych rodzajów miodów. Wszystko za sprawą jego udowodnionych naukowo zdrowotnych właściwości, dzięki którym miód ten jest zaliczany do grupy medical food. Z tego względu na etykietach tych miodów często dodawany jest napis miody manuka Health. Sprawdź, czym się cechuje i w jaki sposób wpływa na ludzki organizm miód manuka.
Z czego robiony jest miód manuka?
Miód manuka powstaje na bazie nektaru i pyłku pochodzącego z drzewa herbacianego. Jest to krzew rosnący w dzikich warunkach wschodnich obszarów Nowej Zelandii nazwany skrótowo manuka. Okres wegetacyjny tej rośliny przypada od listopada do stycznia i trwa 4 tygodnie.
Jakie właściwości lecznicze posiada miód manuka?
W miodzie manuka głównie znajduje się glukozooksydaza oraz nadtlenek wodoru. Oprócz tych związków nektar miodu typu manuka posiada ogromne ilości metyloglioksalu. Z uwagi na wysokie stężenie metyloglioksalu miód ten ma właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Nic dziwnego zatem, że najczęściej miód ten znajdziemy w sklepach w kategoriach miody manuka Health.
Na co pomaga miód manuka?
Oprócz walorów smakowych, miody manuka Health wykorzystywane są w łagodzeniu chorób układu nerwowego oraz zaburzeń i chorób układu krążenia. Miody tego typu mają swoje zastosowanie przy zwalczaniu kamienia nazębnego czy leczeniu dziąseł. Ponadto, antybakteryjne właściwości tego miodu są stosowane również przy leczeniu zapalnych stanów gardła, zatok oraz błony śluzowej.