Nasi przodkowie używali wyłącznie drewnianych desek do krojenia. W dzisiejszej erze – czyli erze tworzyw sztucznych – możemy wybierać z ogromnej ilości materiałów i wzorów. Największą uwagę zwraca się ostatnio na rozwój bakterii zasiedlających deski drewniane. Czy rzeczywiście powinniśmy je zastąpić na stałe tymi z innego tworzywa?
Deska drewniana
Obecna w domach od dawna, najbardziej tradycyjna i naturalna. Deska drewniana zawsze cieszyła się ogromną popularnością – do momentu, aż zaczęto zarzucać jej gromadzenie bakterii i niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Deska z drewna rzeczywiście może być siedliskiem bakterii, jeśli nie dba się o jej regularne mycie. W przypadku, gdy podstawowa higiena zostaje zachowana, na desce pozostają tylko te bakterie, które są dla nas nieszkodliwe. Bakterie zasiedlające drewniane deski nie pozostawiają miejsca dla nowych mikroorganizmów, dzięki czemu tak naprawdę chronią nasze zdrowie, zamiast mu szkodzić. Jej minusem jest oczywiście to, że wchłania zapachy i trudno ją domyć. Nie tępi jednak noża, co jest jej główną zaletą.
Deska plastikowa
Deska wykonana z tworzywa sztucznego jest neutralna dla zdrowia. Można ją myć w zmywarce, w przeciwieństwie do drewnianej, co pozwala usunąć trudne w umyciu zanieczyszczenia. Nie tępi noża, pozostają jednak na niej nieestetyczne ślady po nożach i gorących naczyniach.
Deska szklana
Łatwa w umyciu szklana deska nie daje szans bakteriom. Nie pozostają na niej żadne ślady ani zapachy, jest estetyczna i dostępna w wielu wzorach. Jej minusem jest to, że tępi noże oraz jest niezbyt wygodna w użyciu.
Wskazówki dla Czytelnika
W każdej kuchni powinny znaleźć się co najmniej trzy deski. Można wykonać eksperyment i stosować wszystkie rodzaje, szukając tej najlepszej i najwygodniejszej dla nas samych. Podstawową zasadą przy używaniu każdej deski jest jej częste mycie letnią lub gorącą wodą z użyciem płynu do naczyń, gdyż należy pamiętać, że przecieranie ręcznikiem kuchennym nie wystarczy. Co pewien czas należy również wymienić wszystkie deski na nowe.