W XXI wieku człowiek staje się coraz bardziej wrażliwy na krzywdę wobec zwierząt. Dotyczy to także zwierząt hodowanych na mięso. Ludzie, którzy nie chcą przyczyniać się do tragedii wielu z nich, świadomie rezygnują z diety mięsnej, wybierając produkty roślinne. Do grona osób, które nie spożywają mięsa, zaliczają się wegetarianie oraz weganie.

Wegetarianin i weganin – co ich łączy?
Wegetarianie i weganie zazwyczaj świadomie rezygnują ze spożywania mięsa. Kierują nimi zwykle względy moralne i etyczne. Oprócz jedzenia niektórych produktów unikają także wyrobów pochodzenia odzwierzęcego. W ich szafach na pewno nie znajdą się części garderoby, wykonane ze zwierzęcej skóry czy futra. Weganie i wegetarianie świadomie wybierają też kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach.

Dieta wegetariańska i wegańska
W diecie wegetariańskiej dominują owoce i warzywa. Osoby, które jej przestrzegają rezygnują całkowicie ze spożywania mięsa, jednak nie skreślają wyrobów odzwierzęcych. Wegetarianie mogą sięgać po nabiał, miód, mleko czy jajka. W ich diecie wykluczone są produkty, które pochodzą z uboju zwierząt, czyli tłuszczu czy żelatyny oraz ryby.

Weganie są bardziej restrykcyjni niż wegetarianie, dlatego oprócz mięsa rezygnują także z produktów pochodzenia odzwierzęcego. Nie jedzą więc jajek, nabiału, miodu i mleka. Dieta wegańska jest bogata w zboża, soję, kaszę, ryż czy też makaron. Tłuszcze zwierzęce są w niej zastępowane tłuszczami pochodzenia roślinnego.

Czy warto przejść na dietę bezmięsną?
Rezygnacja ze spożywania mięsa wiąże się z dużymi wyrzeczeniami, jednak nie jest niemożliwa. Ograniczając jedzenie mięsa można stopniowo odzwyczajać się od jego jedzenia, by przyczynić się do ograniczenia cierpienia zwierząt. Przechodząc na weganizm lub wegetarianizm należy jednak robić to z rozsądkiem. Źle skonstruowana dieta może bowiem przyczynić się do pewnych niedoborów. Przed podjęciem decyzji trzeba najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób odpowiednio układać swój jadłospis, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem i lepszym życiem.