Aktualnie o diecie bezglutenowej słyszy się dość często. Nie każdy jednak wie, na czym właściwie ona polega. Głównym założeniem diety bezglutenowej jest jak sama nazwa na to wskazuje, eliminacja z jadłospisu produktów, które zawierają gluten. Sam gluten natomiast jest rodzajem białek roślinnych, tworzonych przez gluteniny i gliadyny. Można je odnaleźć w zbożach i wielu innych produktach.
W jakich zbożach można odnaleźć gluten?
Bogatym w białka zbożem jest pszenica, z której wytwarza się wiele produktów, takich jak kasza kasza manna, mąka czy otręby pszenne. Najwięcej glutenu zawiera jednak orkisz, należący do odmiany pszenicy. Gluten znajduje się również w jęczmieniu, z którego wytwarza się między innymi pęczak i kasze perłowe. Kolejnym zbożem, odznaczającym się zawartością glutenu jest owies, wykorzystywany przede wszystkim do produkcji kaszy i płatków śniadaniowych. Ponadto, białka roślinne znajdują się także w życie, przeznaczonym do wypiekania chleba.
Kto powinien przejść na dietę bezglutenową?
Gluten to jedno z białek, które staje się najczęstszą przyczyną alergii. Nietolerancja glutenu objawia się poprzez wytwarzaniu przez ludzki organizm przeciwciał, mających zwalczać białko, a konkretnie gliadynę, zawartą w glutenie. Dieta bezglutenowa przeznaczona jest dla osób, które cierpią na nietolerancję glutenu, zwaną celiakią. Choroba ta objawia się wzdęciami, bólami brzucha, kolkami, biegunkami, dusznościami, katarem oraz zmianami skórnymi, takimi jak szorstkie plamy czy wysypka.
Jakie produkty używane są w diecie bezglutenowej?
W diecie bezglutenowej można bez obaw sięgać po wiele produktów. Wśród nich znajdują się mięsa, takie jak: kurczak, indyk, wieprzowina, wołowina i jagnięcina (pozbawione przypraw z glutenem), jajka, ryby, owoce morza, nabiał (sery, jogurty i mleko), owoce, warzywa i orzechy. Bezpieczne są dla nich także rośliny strączkowe, wśród których znajduje się soczewica i fasola. W diecie bezglutenowej używa się również orzechów, migdałów, ziemniaków i zdrowych tłuszczy. Do zbóż wolnych od glutenu zalicza się natomiast: ryż, siemię lniane, amarantus, marantę trzcinową, tapiokę, grykę, quinoa i sorgo.