Tłuszcz zwykle kojarzy się z czymś jednoznacznie złym, co wpływa niekorzystnie na organizm oraz ludzkie zdrowie. To właśnie za jego przyczyną dochodzi do otyłości, otłuszczenia narządów wewnętrznych, a w konsekwencji do wielu poważnych chorób. Tymczasem można odnaleźć naprawdę sporo produktów, które zawierają w sobie tłuszcze nie tylko nieszkodzące organizmowi, ale nawet wspomagające jego odpowiednie funkcjonowanie. Jednym z nich jest awokado.

Kilka słów na temat awokado

Awokado, wbrew przekonaniom sporej grupy ludzi, jest owocem. Często określa się go mianem gruszki aligatora ze względu na kształt oraz chropowatą, ciemnozieloną skórkę. Rośnie przede wszystkim na tropikalnych terenach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jest znany z dużej ilości kalorii, które posiadają jednak w sobie sporo wartości odżywczych.

W czym tkwi zdrowotna siła awokado?

Tłuszcze stanowią około 20-30 % całego owocu awokado. Są to kwasy jednonienasycone i tłuszcze z grupy Omega-3 i Omega-6, posiadające właściwości wspierające pracę serca oraz układu krwionośnego. W połączeniu z potasem, który również znajduje się w awokado w bardzo wysokim stężeniu, potrafią z dużą skutecznością wpłynąć na obniżenie ciśnienie krwi. W tłuszczach z grupy jednonienasyconych znajduje się beta-sitosterol, przyczyniający się do wzrostu stężenia „dobrego” cholesterolu we krwi. Z tego też powodu awokado bardzo często poleca się wszystkim chorującym na miażdżycę i mających problemy z wydolnością serca. Kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz witamina E wpływają także korzystnie na mózg, zapobiegając rozwojowi Alzheimera.

Ponadto, owoc ma w sobie kwas foliowy, którego obecność jest niezbędna kobietom w ciąży. Awokado korzystnie oddziałuje też na wchłanianie substancji odżywczych, dlatego jego spożywanie jest również wskazane dla osób, cierpiących na zapalenie jelit lub żołądka.

Owoc powinien się też znaleźć w diecie cukrzyków. Jest tak, ponieważ ma on w sobie duże pokłady naturalnego błonnika.