Kuchnia włoska cieszy się wielkim uznaniem na całym świecie. Wszystko to zawdzięcza temu, że jest niezwykle smaczna, a jednocześnie dziecinnie prosta. Przygotowanie wielu potraw włoskich nie wymaga wielkich umiejętności kucharskich, dzięki czemu każdy może nauczyć się kilku prostych przepisów.
Czym charakteryzuje się kuchnia włoska?
Kuchnia włoska odznacza się bogactwem smaków, które zawdzięcza rozmaitym przyprawom. Można w niej odnaleźć oregano, bazylię, rozmaryn, pieprz, tymianek, majeranek i estragon. Kuchnia ta bazuje w szczególności na pomidorach, oliwie, cebuli oraz czosnku. Często stosowane są także oliwki, które dodają niepowtarzalnego smaku wielu potrawom. Oprócz potraw z makaronem, kuchnia włoska specjalizuje się również w daniach z owocami morza i rybami.
Jakie posiłki spożywają Włosi?
We Włoszech serwowane są trzy posiłki. Pierwszym z nich jest la colazione, czyli śniadanie. Składa się ono zwykle ze słodkich produktów, takich jak rogaliki, tosty z kremem orzechowym czy herbatniki, do których podawana jest także kawa espresso. Następnym posiłkiem jest obiad – la pranzo. W jego skład wchodzą dwa dania. Pierwszym jest zwykle makaron, zaś drugim ryba lub mięso z warzywami czy ziemniakami. Następnie spożywany jest też deser, taki jak na przykład tiramisu, semifreddo czy panna cotta, podawany z kawą espresso. We Włoszech jednym z najbardziej obfitych posiłków jest kolacja, czyli la cena. Spożywa się ją zwykle około godziny 20:00. Wówczas na stołach pojawiają się: pizza, dania z makaronu, pasta, zupy, a także mięso lub ryba z dodatkiem warzyw.
Najpopularniejsze włoskie specjały
Wśród najbardziej znanych włoskich specjałów znajduje się spaghetti, lasagne, pizza, ravioli, risotto, i tortellini. Na uwagę zasługuje także sałatka caprese, pesto alla genovese i zupa minestrone. Warto jeszcze wspomnieć o produktach, takich jak: szynka parmeńska i cenione na całym świecie sery: mozzarella, parmezan, mascarpone, ricotta, pecorino, gorgonzola i grana padano. W kuchni włoskiej ważne są również wina, wśród których należy wymienić marsalę, chianti i bardolino.