Kawa to nie tylko najpopularniejszy napój zaliczany do używek pobudzających dzięki zawartej w niej kofeinie, produkowany z ziaren rośliny zwanej kawowcem. Co ważne, odmiany tego naparu są znane na całym świecie, w zależności od użytego jej gatunku będą różnić się smakiem, aromatem. Zobaczmy więc jakie są najpopularniejsze rodzaje kaw?

Skąd przyjeżdża kawa do Europy?

Na co dzień, przeglądając półki sklepowe nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy, że różne rodzaje kaw oferowane przez producentów kaw, dostępne w podziale na ziarniste, mielone, rozpuszczalne (np. delikatna w smaku Woseba Café Brasil marki WOSEBA) to jedynie ułamek tego co oferuje świat. Istnieje bowiem zidentyfikowanych, nazwanych i skatalogowanych aż 500 gatunków ziaren drzewa kawowca. Jego największe plantacje usytuowane są głównie na terenach Ameryki Środkowej, w Afryce, na północy Ameryki Południowej, ale również we wschodniej Azji. W zależności od miejsca jej pochodzenia, sposobu przetwarzania ziarna, kawy różnić się będą między sobą, smakiem, aromatem, intensywnością barwy naparu. Na terenie Europy najbardziej cenione są te gatunki kaw, które importowane są z obszarów Ameryki, odpowiadają one naszym kubkom smakowym — są mało kwaskowe o lekko orzechowym zabarwieniu. Kawy afrykańskie bowiem są o wile bardziej wyrafinowane w smaku, są bardziej kwaskowe o aromacie w odcieniu owoców cytrusowych, z elementami kwiatowymi. Najcięższe w smaku są dla nas odmiany azjatyckie, o charakterystycznym ziemistym posmaku.

Ile jest rodzajów kaw?

Tak jak wspominaliśmy na świecie poznano już ponad 500 rodzajów ziaren kawowca, ale najwięcej uprawia się trzy z nich:

  • coffea arabica (Arabika),
  • coffea canephora (Robusta), 
  • coffea liberica (Liberika).

Bariści pierwszą z nich cenią najbardziej. Ziarna kawy z Arabii (od kraju pochodzenia zaczerpnięto nazwę tego gatunku) wyróżniają się podłużnym i płaskim, lekko wklęsłym kształtem, z charakterystyczną rysą w kształcie litery S. Drzewo ziarna Arabiki rośnie w średnio wysokiej temperaturze, nieprzekraczającej 30 stopni, ze względu na umiarkowaną zawartość kofeiny cechuje się bardzo delikatnym smakiem i urzekającym, czekoladowym odcieniem naparu.

Analizując smak, zapach ziaren Robusta (czyli kawy kongijskiej, wywodzącej się z Afryki), można zauważyć, że ma ona intensywniejszy smak, wręcz goryczkowaty, zawiera dużo kofeiny i kwasu chlorogenowego, jej ziarna są niewielkie około 1 cm długości o lekko zielonym zabarwieniu i pionowej rysie wzdłuż całego nasienia. Ostatni rodzaj kawy, czyli Liberika (kawa liberyjska) z terenów Malezji to gatunek o gorzkim smaku (wyraźniej wyczuwalnym niż w przypadku Robusty, czy Arabiki) z wyczuwaną czekoladową i dojrzałą jagodową słodyczą, idealnie komponuje się z deserowymi, lekkimi napojami kawowymi i cappuccino.

Parę słów więcej o królowej kaw — Arabice

Kawa arabska stanowi aż 70% całej światowej produkcji kawy, zawiera w sobie jedynie od 1% do 1,7% kofeiny, gdzie biorąc pod uwagę srebrną medalistkę wśród kaw — Robustę, ta ma jej między 2% a 2,7%. Arabika uprawiana jest w dużej ilości odmianach, z których największe uznanie kawiarni i baristów mają:

  • Arabica Nikaragua Superior,
  • Arabica Excelso Kolumbia,
  • Arabica Etiopia Djimah,
  • Jamajka Blue Mountain.

Biorąc pod uwagę sposób przetwarzania ziaren można z kolei wyróżnić takie warianty smakowe jak:

  • Mocca – kawa o mocnym posmaku czekolady, idealnie smakuje z dodatkiem gorzkiej czekolady,
  • Bourbon – jedna z najstarszych odmian, stworzona do espresso i kawowych deserów,
  • Maragogype – kawa o delikatnym smaku z aromatem koniaku, ze względu na rozmiar ziaren nazywana jest kawą słoni,
  • Typica – idealna do espresso z ekspresu ciśnieniowego,
  • Mundo Novo – mieszanka ziaren Typica`i oraz Bourbon. Ma intensywny i wyrazisty smak — np. pod kawę latte.

Chcąc wybrać odpowiednią kawę dla siebie warto wypróbować kilka rodzajów z nich, kupując je ze sprawdzonego źródła, które przykłada uwagi do procesu pozyskiwania ziaren i ich przechowywania.