Płatki i otręby ekologiczne powstałe z wyselekcjonowanych, wysokiej jakości ziaren zbóż, to doskonałe źródło energii, budulcowych białek, makro- i mikroelementów oraz witamin potrzebnych do utrzymania dobrej kondycji ciała i umysłu. Dzięki zawartości złożonych węglowodanów, tłuszczów nienasyconych i sporych ilości błonnika stanowią nieodzowny element współczesnej zdrowej diety. Płatki – gotowane, prażone i na surowo – są świetną, zdrową alternatywą dla popularnych wysoko przetworzonych śniadaniowych chrupek, pożywnym dodatkiem do naleśników, pieczywa, deserów i koktajli oraz skuteczną substancją wiążącą ciasta, kotlety i pasztety, również wegetariańskie i wegańskie. W sprzedaży znajdziemy zarówno płatki i otręby z nasion zawierających gluten – orkiszowe, pszeniczne, jęczmienne, jak i bezglutenowe: jaglane, gryczane, amarantusowe, kasztanowe, migdałowe i wiele innych.

Popularne i mniej znane płatki ekologiczne – rodzaje

O ile ekologiczne otręby to produkt uboczny przemiału zbóż (pszenicy, żyta, orkiszu, owsa) i niezwykłe bogactwo związków odżywczych zawartych w zewnętrznych osłonkach ziaren, o tyle płatki powstają z rozmaitych surowców i wytwarzane są różnymi technikami. Płatki ekologiczne znajdziemy pod wieloma postaciami, jak choćby:

  • płatki surowe – powstałe ze zgniecenia surowych ziaren lub ich poszatkowania (do spożycia na surowo bądź po wcześniejszym sparzeniu lub ugotowaniu);
  • ziarna ekspandowane – czyli „dmuchane”, gotowe do bezpośredniego spożycia;
  • płatki wypiekane z uprzednio zmielonych na papkę ziaren – naturalne, bądź smakowe, formowane w rozmaite kształty;
  • musli – mieszanki rozmaitych rodzajów płatków z dodatkami owoców, czekolady, nasion i orzechów;
  • granole i crunchy – wypiekane musli w postaci grudek zlepionych syropem,
  • płatki orzechowe – siekane kawałki obranych z łupiny orzechów i ziaren;
  • płatki drożdżowe z drożdży nieaktywnych – wykorzystywane jako dodatek podnoszący walory smakowe i odżywcze potraw.