Przechowywanie żywności jest bardzo ważnym procesem w łańcuchu dostaw do końcowego klienta. Od niego zależy czy produkty które otrzymujemy na nasze stoły są świeże i zdatne do spożycia.

Komora chłodnicza – kilka faktów

Przechowywanie żywności i przedłużenie świeżości produktów było przedmiotem zainteresowania już pierwotnych ludów. Już w czasach prehistorycznych lepili oni ziemianki w których przechowywali mięso, warzywa i owoce, tak by ich świeżość przetrwała jak najdłużej. W tym kontekście nie wiele się zmieniło od tamtych czasów, jedynie technologia – a z pomocą idą komory chłodnicze. Komora chłodnicza służy do przechowywania produktów w odpowiednich temperaturach. Istnieje kilka rodzajów komór chłodniczych:

  • komory składane z segmentowych płyt poliuretanowych,
  • komory montowane w całości z płyt poliuretanowych u producenta,
  • komory murowane

Każda jednak ma jedno zastosowanie – przechowywanie żywności.

Komory chłodnicze – co można przechowywać

Komory chłodnicze to nic innego jak wielka lodówka w których możemy przechowywać produkty w niskich temperaturach. Zakres ustawienia temperatury w komorze chłodniczej to 0 do +10oC. W takiej komorze możemy przechowywać takie same produkty jak w naszej domowej lodówce tj. Wszelkiego rodzaju warzywa (m.in. pomidory, marchewki, brokuły, kalafiory i inne), owoce (m.in. gruszki, jabłka, śliwki, arbuzy, pomarańcze i inne), a także jaja i produkty mięsne i rybne o ile nie wymagają mrożenia.

Odpowiednie przechowywanie jest niezwykle ważne w kontekście rozwoju grzybów i bakterii na produktach spożywczych. Niestety zjedzenie nieświeżego jedzenia nie wpływa korzystnie na nasz organizm, a konsekwencje takiego działania mogą być bardzo nieprzyjemne. Zatrucie nieświeżym jedzeniem może objawiać się bólem brzucha, nudnościami, biegunkom, a w konsekwencji odwodnieniem, które może wymusić na nas wizytę w szpitalu. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przechowywania żywności. Warto też pamiętać, że odpowiednia temperatura to jedna, ale ważne również jest opakowanie, w którym przechowujemy produkty żywnościowe.