Od kilku lat zawrotną karierę na całym świecie robią programy o gotowaniu. Właściwie każda telewizja ma w swojej ramówce tego typu program i każdy z nich ma grono swych wiernych fanów. Dzięki tego typu programom, osoby które do tej pory potrafiły przypalić nawet wodę na herbatę, mogą odkrywać w sobie nowe talenty, a osoby z kuchnią już nieco lepiej obeznane, mogą doskonalić swoje umiejętności. Programy kulinarne są niezastąpionym źródłem inspiracji, a także rzetelnej kuchennej wiedzy. Dzięki nim możemy poznać podstawowe tricki, dzięki którym przygotowywanie potraw stanie się łatwiejsze, ale też możemy rozwijać nasza kulinarną wyobraźnie, eksperymentować z kuchnią i dobrze się przy tym bawić. Jakby tego było mało, programy kulinarne, to także świetne źródło informacji o różnych dietach, o zdrowej żywności, a nawet o Polsce i świecie. Programy kulinarne mają różną formę i różną oprawę, a co za tym idzie, każdy znajdzie program, który przypadnie mu do gustu.

Najbardziej popularną formułą według, której powstają programy kulinarne, jest przyrządzanie potraw przed kamerami, przez charyzmatycznego prowadzącego. Tego typu programy to Makłowicz w podróży (dodatkowo duża dawka wiedzy o ciekawych zakątkach świata – tych bliższych i tych dalszych), Ewa gotuje (przesympatyczna Ewa Wachowicz w sposób pokazuje jak przygotować najbardziej nawet skomplikowane potrawy), Okrasa łamie przepisy (coś dla miłośników polskich krajobrazów i polskiej kuchni w nowoczesnym wydaniu), Doradca smaku (program prowadzony przez znanego na całym świecie Michela Morana).

Inną, bardzo lubianą przez widzów, formą programów kulinarnych jest reality show. Do tych najbardziej znanych w Polsce należą:

  • TopChef, gdzie o tytuł Top Chefa walczą profesjonalni kucharze, a oceniani się przez takie sławy jak Ewa Wachowicz, Wojciech Modesta Amaro, Maciej Nowak czy Joseph Seeletso,
  • Hell’s Kitchen (Piekielna Kuchnia), gdzie gotują amatorzy, a ocenia ich słynny Gordon Ramsay,
  • Kuchenne Rewolucje, w których to Magda Gessler ratuje restauracje, trawione przez wielorakie problemy.