Aby potrawy były bezbłędne i smakowały naprawdę oszałamiająco, powinny być właściwie doprawione. Jednymi z nieocenionych składników, służących jako dodatki do wielu rozmaitych potraw, są zioła. Nie jest tajemnicą, że najlepiej smakują świeże, dlatego bardzo dużo osób decyduje się na ich uprawianie w przydomowych ogródkach. Są też i tacy, którzy postanawiają zasiać je na balkonie lub domu w odpowiednio dopasowanych doniczkach. Aby jednak zrobić to dobrze, powinny wiedzieć, jak się za to zabrać.

Ogólne warunki
Każda roślina potrzebuje warunków, które pozwolą jej się dobrze rozwijać. Większość ziół musi znajdować się na słonecznych stanowiskach, ponieważ dzięki promieniom słonecznym powstaje wiele niezbędnych wartości odżywczych. Jest tak, ponieważ w naturalnych warunkach zwykle występują na południowych terenach Europy. Idealne będą więc miejsca ciepłe, nienarażone na działanie wiatru. Jeśli zioła są bowiem sadzone na nasłonecznionych stanowiskach zachowują też więcej olejków eterycznych, a co za tym idzie, okazują się bardziej aromatyczne.
W słonecznych miejscach powinny się znaleźć przede wszystkim takie rośliny, jak tymianek, bazylia, melisa, szałwia, estragon czy oregano. Delikatnego półcienia wymagają natomiast: mięta, lubczyk, ogórecznik oraz trybula.

Podlewanie
Jeśli zioła sadzi się w ogrodzie, warto wzmacniać je kompostem. W przypadku upalnych dni konieczne będzie też ich częste podlewanie – nawet dwa razy dziennie, by nie wyschły i nie wyjałowiały. W zimniejszych porach roku można podlegać je rzadziej, ale sporą ilością wody. Do tego warto też dołożyć odpowiednie nawozy, dzięki którym rośliny lepiej obrodzą. Trzeba jednak pamiętać, by z nimi nie przesadzać, gdyż nadmiar nawozów powoduje osłabienie aromatu ziół.

Zabiegi pielęgnacyjne
W przypadku ziół, które hoduje się dla liści, konieczne jest ich przycinanie. Nie mogą bowiem zakwitnąć, ponieważ wówczas utracą swoje cenne właściwości. Przycinaniu należy poddać pędy główne oraz kwiatostanowe, by odpowiednio pobudzić roślinę do dalszego rozkrzewiania.