Coraz chętniej wybieranym produktem do posiłków staje się tapioka. Także i w Polsce używana jest sukcesywnie jako zamiennik ryżu bądź popularnie stosowanych kasz. Posiada niezwykle dużo zalet, dzięki którym mogą sobie na nią pozwolić także osoby cierpiące na dolegliwości układu pokarmowego. Uprawiana w krajach tropikalnych trafia również na nasze stoły.

Co to jest tapioka?

Wiele osób zastanawia się, czym jest tapioka, ponieważ sama nazwa jest bardzo enigmatyczna i nie przynosi żadnych skojarzeń. To produkt skrobiowy, który powstaje w efekcie zmielenia bulw egzotycznej rośliny, jaką jest maniok. Uprawia się go głównie w Ameryce Południowej, ale także w Afryce oraz na dalekim wschodzie. Jest to nic innego jak kasza, a w krajach, gdzie się ją uprawia, używana jest w roli naszego powszechnie znanego ziemniaka.

Tapiokę można spożywać tylko po uprzednim zagotowaniu, ponieważ w surowej postaci posiada substancję, która jest trująca. Jak wygląda tapioka? To najczęściej białe, zbrylone kulki. Są one gotowe do zjedzenia, gdy w trakcie gotowania ich kolor stanie się prawie przezroczysty. Na jej ugotowanie należy przeznaczyć około 40 minut, choć czas ten zależy od wielkości kulek.

Jakie właściwości ma tapioka?

Tapioka jest niezwykle korzystna dla naszego zdrowia, a także uniwersalna, ponieważ można ją przygotować na wiele różnorodnych sposobów. Dzięki temu jest bardzo polecana i popularyzowana. Jej smak jest neutralny, co daje spore pole do manewru i pozwala przyrządzenie jej w dowolny sposób. Może być zarówno podstawą deserów, jak i smacznym dodatkiem do obiadu.

Jej właściwości sprawiają, że to produkt idealny dla wszystkich osób. Jest bezglutenowa i ma niski indeks alergenności oraz glikemiczny. Nie zawiera ani grama cholesterolu, a za to wspomaga poprawną pracę układu pokarmowego. Jeśli więc jesteś po zabiegu z nim związanym, cierpisz na choroby jelitowej, to doskonały składnik dla Ciebie. Co więcej tapioka posiada cechy żelujące, co czyni ją świetnym wsparciem w diecie dla osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów.