Liczne alergie pokarmowe nie muszą oznaczać, że musimy rezygnować z wielu popularnych dań. Wystarczy dobry pomysł, żeby znaleźć zamienniki różnych składników. Tak jest np. z majonezem. Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez tego dodatku, szczególnie wtedy, gdy zbliżają się święta, czy uroczystości rodzinne.

Majonez w Polsce jest nadal najpopularniejszym „zagęstnikiem” sałatek. Tradycyjne sałatki wielowarzywne, które tak często goszczą na naszych stołach w zimowych miesiącach, niemal zawsze obfitują w ten niezwykle smaczny, choć niekoniecznie najzdrowszy dodatek.

Czy można sobie wyobrazić charakterystyczny smak ulubionej sałatki bez majonezu? Na szczęście, przynajmniej w pewnym stopniu, ten smak da się w odtworzyć – i nawet, jeśli nie zmagamy się z alergiami pokarmowymi – warto przekonać się do majonezu „alternatywnego”, dzięki któremu zmniejszymy ilość cholesterolu, „dostarczanego” w wielkich ilościach podczas każdych świąt.

Cholesterolu nie znajdziemy np. w majonezie z… ziemniaka, fasoli, kaszy jaglanej, czy mleka sojowego.

Może trudno w to uwierzyć, ale na pewno warto sprawdzić np. przepis na majonez z ziemniaka – jest bardzo prosty i tani – w związku z tym niczym nie ryzykujemy – warto spróbować!

Składniki: dwa, trzy ziemniaki, olej rzepakowy (ok. ćwierć szklanki) sok z cytryny (ok. 3 łyżek) woda albo mleko roślinne (z uwagi na gęstość zalecamy mleko sojowe, oczywiście niesłodzone) granulowany czosnek, sól, biały pieprz.

Wykonanie: ziemniaki należy ugotować w mundurkach, następnie obrać ze skórki. Ziemniaki blendujemy (pamiętajmy, żeby za bardzo nie przestygły). Dodajemy pozostałe składniki. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z konsystencji ziemniaczano-majonezowej masy (może być za gęsta) – dodajemy trochę wody albo mleka. To wszystko.

Zmiksowany sos ziemniaczany, smakujący niemal jak tradycyjny majonez, przekładamy do miski i wstawiamy do lodówki. Majonez ziemniaczany również wyglądem przypomina zwykły majonez – ma jednak szersze zastosowanie – z powodzeniem może zastąpić różne sosy.

Jajka możemy też zastąpić dobrej jakości białą fasolą albo kaszą jaglaną.