Pierogi potrawa, która jest uznana prawie za nasze dobro narodowe. Ukochaliśmy je sobie w różnych wydaniach i niektórzy bez nich nie wyobrażają sobie świątecznego stołu. Czym jest ten specjał kulinarny, który zachwyca rodaków, cudzoziemców a wcale nie jest trudny w wykonaniu?

Pierogi to potrawa na bazie ciasta z 3 składników – mąki, wody i soli. Brzmi prozaicznie. Niektórzy dodają jeszcze jajko, ale klasyczne ciasto pierogowe nie zawiera tego składnika. Przygotowanie takiego ciasta to kwestia kilkunastu minut. Z ciasta wycinamy dowolne kształty. Możemy się posłużyć szklanką lub urządzeniem do wykrajania. Do wyciętego pieroga umieszczamy farsz i oto pieróg gotowy. Ciasto to sprawa prosta. I tu raczej nie ma co szaleć, gdyż tradycyjne sprawdza się doskonale od lat i cieszy podniebienia kolejne pokolenia. Natomiast, dobór farszu to już popis wyobraźni. Mamy tu do wyboru tradycyjne farsze lub finezyjne i bardzo oryginalne. Kwestia tego, co kto lubi. Farsz może być słodki, słony, pikantny. Gdy do ciasta dodamy biały ser, mamy popularne leniwe pierożki, które są tak rozchwytywane przez dzieci, szczególnie, gdy polejemy je roztopionym masełkiem i dodamy troszkę cukru. W okresie letnim możemy się rozkoszować pierogami z farszem z owoców sezonowych. W okresie świątecznym, zgodnie z tradycją pierogi maja w obowiązku zawierać grzybki i kapustę. Poza tym pierogi można nadziewać czym tylko się zapragnie – szpinakiem, brokułem, różnego rodzaju serami, mięsem, rybami – i tak można wyliczać jeszcze długo. Wszystko zależy od naszej kulinarnej wyobraźni. Ponadto, pierogi można dodatkowo okrasić, polać sosem, śmietaną, urozmaicić dodatkiem lub uczynić z pierogów dodatek do jakiejś potrawy. Gotowe pierogi możemy ugotować lub podsmażyć. Tu, znów kwestia gustu. Jakie, by nie były i tak będziemy się nimi zachwycać, zajadać i udoskonalać.

W każdym większym mieście, i być może mniejszym także, z powodzeniem funkcjonują pierogarnie serwujące te przysmaki. Choć oczywiście osobistym wyzwaniem będzie pokuszenie się o wykonanie samodzielnych, domowych pierożków. Tym bardziej, że receptura nie jest skomplikowana. Gdy zrobimy ich więcej, możemy poporcjować, zamrozić i sięgnąć po nie, gdy nie mamy pomysłu na danie obiadowe lub gdy po prostu przyjdzie nam na nie ochota. Gwarancja zadowolenia rodziny murowana!