Kasza często kojarzona jest z koszmarem dzieciństwa. Całkiem niesłusznie, gdyż jest źródłem cennych wartości odżywczych. Kasza występuje w różnych postaciach w zależności od ziaren z jakich powstaje. Ze względu na naszą sytuację zdrowotną powinniśmy dobrać odpowiednia kaszę, aby wpływała korzystnie na nasz organizm. Pamiętajmy, produkty, które spożywamy mają wspomagać nasz rozwój, a nie szkodzić. Szczególnie ważne jest, aby osoby nietolerujące gluteny wybierały ten rodzaj kaszy, który go nie zawiera (gryczana, jaglana, kukurydziana). Kasza stanowi doskonałe dopełnienie dań obiadowych, niektórych zup oraz sałatek. Skład jej wartości odżywczych bije na głowę ryż, ziemniaki czy makarony. Zawierają bowiem, dużo białka a niewiele tłuszczu. Jest niezwykle ważnym elementem diety, zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka.

Wybrane rodzaje kasz:

  • Kasza jęczmienna – jak sama nazwa wskazuje pozyskiwana jest z ziaren jęczmienia i jest najbardziej popularnym gatunkiem kaszy w Polsce. To ona stanowi bazę dla pożywnej zupy krupnik. Do tego rodzaju kasz należy kasza perłowa, wiejska lub pęczak.
  • Kasza jaglana – ten rodzaj kaszy otrzymywany jest z prosa. Ma drobne ziarenka o delikatnym słodkawym smaku, który doskonale sprawdza się w zupach, sałatkach oraz a także jako dodatek do mięs. Jest źródłem żelaza.
  • Kasza gryczana – powstaje z gryki. Swój brązowy kolor zawdzięcza procesowi prażenia. Świetnie pasuje do potraw mięsnych i sosów.
  • Kuskus – malutkie kuleczki, które uzyskuje się z pszenicy. Kaszę kuskus wystarczy zalać wrzątkiem, aby po kilku sekundach była gotowa. Stanowi idealna bazę do sałatek lub do zup.
  • Kasza manna – chyba najbardziej znana dzieciom pod postacią deseru polanego owocowym sokiem. Swoja konsystencją przypomina kuskus. Stanowi ważny składnik diety dziecka ze względu na to, iż jest lekkostrawna. Może być dodana do rosołu, wtedy jego smak jest delikatniejszy niż tradycyjnie podany rosół z makaronem.
  • Kasza kukurydziana – pozyskiwana z kukurydzy, której zawdzięcza żółtą barwę. Jest także zalecana dzieciom ze względu na swoją lekkostrawność.

Kasza występuje jeszcze w innych postaciach, mniej lub bardziej, popularnych na naszych stołach. Jedno jest pewne – stanowi bogaty w wartości odżywcze składnik diety. Dlatego warto włączać ją do naszych jadłospisów. I co najważniejsze, przekonać do niej dzieci, wprowadzając do ich diety.